2009. május 11., hétfő

Betörésészlelés Windows alatt (alapok)

Szokatlan naplóbejegyzések
A naplóbejegyzések megtekintéséhez futtassd:
C:\> eventvwr.msc
Gyanús bejegyzések lehetnek:
„Az Eseménynapló szolgáltatás leállt” (Event log service was stopped). A naplózás leállt, de ha a gép tovább működött, akkor ez nem rendeltetésszerű.
„A Windows fájlvédelem nem aktív a rendszerben” (Windows File Protection is not active on this system). Több fájlt is „figyel” a rendszer, és illetéktelen változás esetén helyrehozza őket (egy cache-ből visszamásolja az eredetit), így gyanús a kikapcsolt állapot, ld. Sajátgép→Eszközök→Mappa beállításai→ Nézet→Az operációs rendszer védett fájljainak elrejtése (My Computer→Tools→Folder Options→View→Hide protected operating system files).
„A Microsoft Telnet szolgáltatás sikeresen elindult” (The MS Telnet Service has started successfully). Alaphelyzetben nincs szükség a szolgáltatásra, így ha elindult, akkor gyanús, hogy kapcsolódást akarnak a gépünkkel.
Nézz utána a nagyszámú hibás bejelentkezésnek vagy kizárt azonosítónak (jogosulatlan jelszópróbálkozások jelei).
A listában az egyes oszlopok fejlécein kattintva egyet vagy kettőt növekvő ill. csökkenő sorrendbe állíthatók az adott oszlop szerint az események, így könnyebb átnézni őket.
A Művelet (Action) és Nézet (View) menükben beállíthatók a naplózás paraméterei.

Kiegészítő segédeszközök

A következő eszközök nem részei az operációs rendszernek, de a rendszer mélyebb biztonsági elemzésére használhatók. Mindegyik szabadon letölthető és használható.
- Nagyon sok rendkívül hasznos eszköz és webhopp:
http://www.sysinternals.com
Különösen a *mon eszközök hasznosak (Filemon, PMon, Regmon, Portmon), de a PsTools és a Process Explorer is jó, ha a CD-re írt túlélőkészlet része.
- Fájlok sértetlenségének (központi, több gépre alkalmazható) ellenőrzéséhez:
http://osiris.shmoo.com/download.html
- Windows rendszerekhez elérhető az MBSA nevű eszköz, amellyel sok biztonsági beállítás tesztelhető le, és a helyes beállításokhoz segítséget is az elemzés után:
http://tinyurl.com/2e5fe
- Windows 2000 Resource Kit Tools:
http://tinyurl.com/1px9
Különösen a pulist és a pstat parancsok mutatnak részletes információt a futó processzekről, de sokszor (ha nem elég profi a támadó, hogy elrejtse tevékenységét) a CTRL+ALT+DEL billentyűk sorrendben történő lenyomására előbukkanó ablak Feladatkezelő (Task Manager) részében is észrevehető, hogy mi okozza a nagy terhelést. Parancssorból:
C:\> taskmgr.exe

Szokatlan processzek
Szokatlan processzek után lehet kutatni a Feladatkezelőben (Task Manager) (CTRL+ALT+DEL, vagy taskmgr.exe)
Érdemes megjegyezni, hogy mi fut alapból (telepítés után). Amelyiknek nem tudjuk a szerepét, arra keressünk rá egy internetes keresőben a ’security’ szóval együtt. Windows XP és 2003 rendszerekben a „SYSTEM” vagy „Rendszergazda (Administrator)” és az utóbbi csoportba tartozó felhasználókra kell jobban figyelni.
Nézz utána a szokatlan hálózati forgalomnak:
C:\> net start
Érdemes megnézni a parancs kimenetét hálózat nélküli időben és hálózati kapcsolat során többször is (egy-egy alkalmazás indítása előtt, közben, után).

Szokatlan fájlok

Ellenőrizd a fájlok méretét és a lemeztelített-séget (a feltört gépekre sokszor felkerülnek nagyméretű fájlok, amelyeket másoknak kínálnak fel vagy letöltésre, ezek többnyire szerzői jogot is sértő fájlok). Jobb klikk a partíción állva az egérrel, vagy: C:\> dir c:\ (az utolsó sor kiírja a szabad lemezterületet).
A Start→Keresés (Search)→Fájlok és mappák (For Files or Folders...) segítségével adott méretnél (ld. Keresési opcióknál) nagyobb fájlokat kereshetsz.

Szokatlan hálózati jelenségek

Nézd meg a megosztásaidat, és ellenőrizd, hogy szükséges-e mindnek a fenntartása, de törölni is csak akkor törölj egy megosztást, ha utánajártál, hogy mi a következménye ennek.
C:\> net view \\computer_name
C:\> net share
Nézd meg, ki nyitott kapcsolatot a gépeddel:
C:\> net session
Nézd meg, géped kivel nyitott kapcsolatot:
C:\> net use
TCP/IP feletti NetBIOS tevékenység:
C:\> nbtstat –S
Gyanús készenlét TCP és UDP portokon:
C:\> netstat –na |more
Folyamatos frissítés 5 mp-enként (CTRL+C-vel leállítható)
C:\> netstat –na 5
Az XP és 2003 verziókban van ’–o’ kapcsoló, mely megmutatja a saját processz számát:
C:\> netstat –nao 5
Ezek esetében is ismerni kell a normális működést, hogy észlelhessük az eltéréseket. Érdemes a helpet is használni a további lehetőségek megismeréséhez:
C:\> net help
C:\> netstat help

Szokatlan időzített feladatok

Nézd meg az időzített feladatokat a helyi rendszerben:
C:\> at
Használható a grafikus felület is:
Start→Programok→Kellékek (Accessories)→Rendszereszközök (SystemTools)→Ütemezett feladatok (Scheduled Tasks)
A szokatlan feladatokat kell keresni, különösen azokat, amelyek az Rendszergazdák (Adminisztrátor) csoportba tartozók nevében fut SYSTEM-ként vagy üres felhasználói névvel.

Szokatlan azonosítók

Adminisztrátorok csoportja:
C:\> lusrmgr.msc
Klikk a Csoportok (Groups), majd azon belül az Rendszergazdák (Administrator) sorra, melyen belül megtekinthető a tagok listája. Ajánlatos a programtelepítéseket a rendszer-gazdai azonosító alól végezni, de a mindennapi használat során egy másik azonosító alól dolgozni. Ez a másik azonosító ne legyen a rendszergazda jogú csoport tagja, így ha ezt az azonosítót feltörik, még nem férnek hozzá a teljes rendszerhez.

Forrás: cert.hu

Nincsenek megjegyzések: