Ma már elképzelhetetlen egy szerver szünetmentes tápegység (UPS, Uninterruptible Power Supply) nélkül. Az újabb típusok alkalmasak kapcsolatot teremteni a szerverrel és hosszabb áramszünet esetén megkérni azt, hogy álljon le. Ez általában a szerver soros portján keresztül történik.
Fontos paraméterek:
* van-e a tápegységnek soros vagy más kapcsolati lehetősége a szerverhez
* támogatja-e a Debian-ban lévő UPS felügyeleti démonok egyike a tápot108
* mekkora az áthidalási idő, a teljesítmény
* mekkora az akkumulátor újratöltődési ideje
* mennyi az akkumulátor élettartama
* milyen hosszú a garancia
* kapható-e alkatrész, új akkumulátor a táphoz
* van-e túláram és/vagy túlfeszültség-védelem
* mennyibe kerül
A lehetőségek szerint válasszunk olyat, aminek rövid az újratöltődési ideje, van benne védelem, és persze kompatíbilis a szoftverünkkel. Ne sajnáljuk rá a pénzt, ez egy fontos alkatrésze rendszerünknek. Olyan 40-50 ezer forintból már jó készüléket lehet venni. Ha a szerverünk a szolgáltatónál lesz, lehet, hogy ott biztosítanak neki tápegységet, bár annak hátránya az lehet, hogy nem kapcsolja le automatikusan a szerverünket.
A Debian-ban a következő szoftverek találhatóak:
* apcd: Az APC Smart UPS termékeihez.
* apcupsd: Az APC cég termékeihez készült, a táp jelzése esetén kikapcsolási folyamatot indít. Támogatja a BackUPS, BackUPS Pro, SmartUPS V/S, és SmartUPS(NET/RM) termékeket.
* bpowerd: A Best Patriot cég termékeit támogatja.
* genpower: a legtöbb RS-232-es eszközzel működik. Extra képességei: hálózati feszültség érzékelése, lemerült akku felismerése, soros kábel felismerése, az UPS inverterének kiiktatása. A Debian csomagban van egy extra kábelhez való vezérlő is, melyet "apc-pnp"-nek hívnak. Segítségével a fenti extrák kihasználhatóak a következő termékeknél: APC Back-UPS Pro, Smart-UPS, és Matrix-UPS rendszerek.
* upsd: képes a hálózaton keresztül is menedzselni a szerverek UPS-eit.
* powstatd (-crypt): könnyen konfigurálható, főleg dumb109 jellegű UPS-ekhez. a következő termékeket támogatja: CyberPower PowerSL soro, CyberPower Power2000 1500VA, CyberPower Power99 325VA, 400VA, 500VA, 720VA, Néhány régebbi CyberPower 385VA, 450VA modell, TrippLite Internet Office 500 UPS, több régebbi APC termék. Ez a program arra is képes, hogy több gépet is lekapcsoljon, melyek egy tápegységről futnak.
Nem ajánlhatok a fentiek közül "legjobb" címen programot, mert nincs lehetőségem kipróbálni az összes tápegységet. Mindenki válassza ki a neki szimpatikusat, esetleg tegyen fel többet is és próbálja ki mind. Természetesen az itt felsorolt eszközökön kívül is léteznek olyanok, melyekhez írtak Linux-os vezérlőprogramot (pl. MGE). Ezt a gyártó Web-helyén megtudhatjuk.
Fontos, hogy ha lehet, úgy állítsuk be a felügyeleti szoftvert, hogy küldjön levelet minden áramkimaradásról a rendszergazdának és legalább egy helyi dolgozónak, aki el tudja rögtön hárítani a hibát, ha leállna a szerver.
Lényeges, hogy a szerver BIOS-át ATX-es ház esetén - ha lehet - úgy állítsuk be, hogy áramkimaradás után azonnal bekapcsoljon, amint újra van áram.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése